
Z okazji Roku Krzysztofa Komedy Nostalgia sięga po kompozycje legendy polskiego jazzu i przekazuje je młodym przedstawicielom dzisiejszej awangardy. Pierwszego dnia festiwalu w Muzeum Narodowym usłyszymy muzykę Trzcińskiego w greek-jazzowych aranżacjach Aresa Chadzinikolau. Jednak zanim zabrzmią interpretacje utworów Komedy, wspomnimy zeszłoroczną Nostalgię i Gię Kanczelego w koncercie Marcina Murawskiego i gruzińskiej pianistki Nino Jvanii. Dziś zapraszamy także na wernisaż wystawy oraz projekcję koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta.
Festiwal Nostalgia rozpocznie się koncertem szczególnym, który w zamierzeniu miał być wspomnieniem zeszłorocznego spotkania z twórczością Gii Kanczelego, a który okazał się rodzajem epitafium dla zmarłego 2 października 2019 roku gruzińskiego kompozytora. W wykonaniu altowiolisty Marcina Murawskiego i gruzińskiej pianistki Nino Jvanii prapremierowo zabrzmi koncert Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian.
– (...) melodie przedstawione w tej kolekcji miniatur pojawiły się w produkcjach scenicznych i filmowych z różnych okresów. Wybrałem te tematy, które najbardziej cenię i – mam nadzieję – nie tylko dla mnie okażą się one atrakcyjne – Gia Kanczeli.
Zaraz po Miniaturach usłyszymy pierwsze dźwięki kompozycji Krzysztofa Komedy. Ares Chadzinikolau – poznański pianista greckiego pochodzenia – wystąpi z przedpremierową prezentacją programu Komeda: takty i nietakty. Ta inspirowana twórczością Komedy muzyczna podróż jest autorską wizją artysty, który w takty stworzone przez legendarnego jazzmana wplata – taktownie lub zupełnie bezpardonowo – reminiscencje własnych doświadczeń i inspiracji.
Podczas festiwalu będzie można zakupić płyty z kompozycjami z obu koncertów: 18 Miniatures for viola and piano Marcina Murawskiego i Nino Jvanii oraz płytę wraz z książką Bez rozgrzeszenia Aresa Chadzinikolau.
Po koncertach, w Muzeum Narodowym odbędzie się wernisaż wystawy Permanentne odbicia Ramana Tratsiuka. Wystawa składa się z kilkudziesięciu luster, na które nadrukowano, wykorzystując technikę serigrafii, przetworzone obrazy fotograficzne. Są to tzw. wizerunki nieuświadomione – odnalezione przez autora pośród zdjęć przedmiotów wystawianych na internetowych serwisach aukcyjnych. Wernisaż odbędzie się o godzinie 20:00 w Muzeum Narodowym, wstęp wolny. Zapraszamy także na spotkanie z Ramanem Tratsiukiem, które poprowadzi dr Anna Borowiec – w sobotę o godzinie 19:00.
Koncerty oraz wernisaż wystawy odbędą się w starej części Muzeum Narodowego – wejście znajduje się przy skrzyżowaniu al. Marcinkowskiego i Paderewskiego. Prosimy o punktualność − z szacunku do muzyki, artystów oraz siebie nawzajem. Osoby, które nie przyjdą na czas mogą nie zostać wpuszczone na koncert.
Pierwszy dzień festiwalu zakończymy muzyczną pocztówką, która jednocześnie rozpocznie program filmowy Nostalgii. Zapraszamy o 21:00 do siedziby Fundacji Malta, gdzie wspólnie obejrzymy rejestrację koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta z muzyką Krzysztofa Komedy, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie w 2006 roku. Wstęp wolny!
HARMONOGRAM NA DZIŚ:
18:00 koncert: Gia Kanczeli / Marcin Murawski i Nino Jvania, Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian – prapremiera
Muzeum Narodowe w Poznaniu, bezpłatne wejściówki
19:00 koncert: Ares Chadzinikolau, Komeda: takty i nietakty – przedpremiera
Muzeum Narodowe w Poznaniu, bezpłatne wejściówki
20:00 wernisaż wystawy: Permanentne odbicia, Raman Tratsiuk
Muzeum Narodowe w Poznaniu, wstęp wolny
21:00 film: nagranie koncertu Tomasza Stańki i Jimmy'ego Scotta z muzyką Krzysztofa Komedy
Fundacja Malta, wstęp wolny