Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
fot. Greg Nelec
Galeriafot. Greg Nelec
  • Ares Chadzinikolau na tegorocznej Nostalgii wystąpi z przedpremierową prezentacją programu „Komeda: takty i nietakty”. Ta inspirowana twórczością Komedy muzyczna podróż jest autorską wizją artysty, który w takty stworzone przez legendarnego jazzmana wplata – taktownie lub zupełnie bezpardonowo – reminiscencje własnych doświadczeń i inspiracji. Pianistyka Chadzinikolau to nie tylko tygiel polsko-grecki, lecz także nieustający dialog między muzyką a poezją. Jako syn poety, Nikosa Chadzinikolau, Ares Chadzinikolau nosi w sobie wyjątkową wrażliwość na sensy tkane ze słów, których nastrój z powodzeniem udaje mu się oddać za pomocą mowy dźwięków.

    Nowatorstwo i inwencja melodyczna Komedy spotykają się tu więc z nieposkromioną żadnymi konwenansami wyobraźnią Chadzinikolau. Pianista drąży poszczególne tematy, wywraca je na nice, szuka granic terytorium twórczości cudzej i własnej. Autorskie ujęcie znanych kompozycji, takich jak Astigmatic, Kattorna, Svantetic, tematów z filmów Dwaj ludzie z szafą czy Riot i nieśmiertelnej kołysanki z Dziecka Rosemary pozwala wsłuchać się na nowo w dobrze oswojoną twórczość, która – przefiltrowana przez wrażliwość Aresa Chadzinikolau – odsłania nieoczekiwane niuanse i zwroty akcji.

    Program został zarejestrowany na płycie Komeda, która ukazała się wraz z książką Chadzinikolau Bez rozgrzeszenia, zawierającej m.in. cykl wierszy-listów artysty do ojca. Bo w twórczości Aresa Chadzinikolau poezja i muzyka są nierozdzielne, tak jak nierozdzielne są dwa oblicza jego osobowości: polska i grecka.

  • Ares Chadzinikolau – poeta, pianista, kompozytor, tłumacz, wiceprezes ZG Związku Literatów Polskich w Warszawie, zasłużony dla kultury polskiej, lider i wokalista Ares & The Tribe, Ares Chadzinikolau Trio i Jah Ares Trio. Wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Posiada stopień doktora w dziedzinie nauk humanistycznych. Urodzony w rodzinie polsko-greckiej o tradycjach literackich, grał na fortepianie od trzeciego roku życia. Edukację muzyczną ukończył z nagrodą Ministra Kultury w 1996 roku w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, przez wiele lat był także wykładowcą rodzimej uczelni. Koncertował z Eleni, Paulosem Raptisem i Grigorisem Ikonomu, zapoczątkował nurt muzyczny Greek Jazz z Ares Chadzinikolau Trio, co zaowocowało dwupłytowym albumem. Jego album Acid Jazz Flight w 2019 otrzymał miano najlepszego albumu jazzowego od The Akademia Music Awards w Los Angeles. Równocześnie Ares poświęcał się pracy literackiej i translatoryce wciąż tworząc pomost międzykulturowy między Polską a Grecją. Nagrał także utwory Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego we własnym, niepowtarzalnym stylu. Za swoją działalność otrzymał tytuł Człowieka Kultury w Polsce 2018.