Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Laurent Chétouane w spektaklu Je(u), Malta Festival Poznań 2017, fot. M. Zakrzewski
GaleriaLaurent Chétouane w spektaklu Je(u), Malta Festival Poznań 2017, fot. M. Zakrzewski
 • Jeden z najciekawszych europejskich choreografów powraca do Poznania. Po prezentacji na Malta Festival Poznań 2017 dwóch spektakli: Khaos i Je(u), poznańscy widzowie będą mogli zobaczyć jako pierwsi efekt pracy nad nowym spektaklem Partita 1. Przedstawienie będzie miało swoją premierę w listopadzie w Hebbel am Ufer w Berlinie.

  Partita 1 – próba otwarta nowego projektu Laurenta Chétouane’a

  Co się stanie, kiedy porzucimy wertykalność i zrezygnujemy z chodzenia w pozycji wyprostowanej? Pytanie to jest punktem wyjścia do nowego spektaklu Laurenta Chétouane’a, w którym choreograf szuka nowych współrzędnych dla logiki ciała. W pierwszej części pokazu publiczność znajdzie się na scenie razem z muzykiem oraz trzema tancerzami i będzie im towarzyszyć w poszukiwaniach. W drugiej części będzie z dystansu oglądać twórców walczących z jakąkolwiek ustabilizowaną wertykalnością. Laurent Chétouane skupia się w spektaklu na kruchości człowieka w relacji ze skomplikowanym i niemożliwym do zrozumienia światem. Poszukiwania nowej równowagi toczą się do wykonywanej na żywo przez skrzypka partity nr 1 Bacha. Choć przyszłości nie da się przewidzieć ani wyobrazić, pozostaje ona w uścisku pozbawionej horyzontu, nieskończonej teraźniejszości.

  Specjalne podziękowania dla Fundacji Malta oraz Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Stary Browar Nowy Taniec za możliwość rezydencji.

 • Laurent Chétouane (ur. 1973) jest choreografem i reżyserem. Po ukończeniu studiów inżyniersko-chemicznych w 1996 roku podjął studia teatrologiczne w Paryżu, a następnie reżyserskie na University of Music and Performing Arts we Frankfurcie. Twórczość jest dla niego przede wszystkim procesem, w którym bada się złożone relacje zachodzące między poszczególnymi elementami przedstawienia – tekstem, muzyką, choreografią, osobowością i ciałem tancerzy. Nie jest to jedynie działalność z pola estetycznego, ale sytuacja ciągłego eksperymentu, badania granic ekspresji i stawiania filozoficznych pytań. Dowodem na to jest współpraca choreografa z francuskim myślicielem Jeanem-Lukiem Nancym, m.in. przy spektaklu Khaos, a także jego działalność pedagogiczna i warsztatowa. Artysta w oryginalny sposób łączy praktykę z teorią, a teatr traktuje jako równoprawny teren wytwarzania dyskursu filozoficznego.

  Laurent Chétouane mieszka i pracuje przede wszystkim w Niemczech, gdzie wielokrotnie wystawiał sztuki niemieckich klasyków – Schillera, Goethego, Büchnera, Müllera. Zrealizował również wiele spektakli, a następnie projektów tanecznych we Francji, w Holandii, Belgii, Australii, we Włoszech, w Turcji, Japonii, Rosji i Szwajcarii. Do Poznania powraca po prezentacji na Malta Festival Poznań 2017 dwóch spektakli: Khaos i Je(u).

 • Partita 1 (tytuł roboczy)

  Choreografia: Laurent Chétouane
  Tancerze: Florence Casanave, Moo Kim, Mikael Marklund
  Muzyka: Artiom Shishkov (skrzypce)
  Światło: Philippe Gladieux
  Asystent choreografa: Gloria Höckner
  Stażysta: Julius Graupner
  Produkcja: Christine Kammer, Hendrik Unger
  Produkcja: Partita GbR we współpracy HAU Hebbel am Ufer Berlin i Kampnagel Hamburg

  Sponsorzy: Basisförderung Berlin / The governing mayor Berlin – Senate Chancellery – Cultural Affairs

  Przy wsparciu: Nationales Performance Netz (NPN) Coproduction Fund for Dance, ze środków Federal Government Commissioner for Culture and the Media

  Specjalne podziękowania dla Festiwalu Malta oraz Art Stations Foundation za możliwość rezydencji