Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Nostalgia Festival Poznań 2013 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaNostalgia Festival Poznań 2013 / fot. Maciej Zakrzewski
  • Nostalgii zawsze towarzyszy rozmowa. A tegoroczna edycja festiwalu zarówno w układzie sfery muzycznej, jak i idei wspólnych posiłków i kontemplacji przypomina dodatkowo wzór zakonnej reguły z wyznaczonymi sztywno godzinami modlitwy, jedzenia, pracy i odpoczynku. Nie bez powodu odbywa się w kościele oo. Jezuitów i Galerii u Jezuitów, w której dojdzie do twórczego dialogu dwóch zakonników – jezuity Wacława Oszajcy i dominikanina Tomasza Dostatniego. Obaj poniekąd u siebie – w dawnym klasztorze dominikanów, a w obecnej siedzibie zakonu jezuitów, obaj związani z Poznaniem, a także z krzewieniem w Wielkopolsce wrażliwości na sztukę i kulturę – m.in. w Galerii u Jezuitów. Zakonnicy powracają więc na chwilę do korzeni, by na nowo mówić o sztuce w kontekście sacrum, tak istotnego dla muzyki Kanczelego.

  • o. Wacław Oszajca

    Pseudonimy: Jakub Nadbystrzycki, JaNad, Tadeusz Cieśla. Polski duchowny katolicki, jezuita, teolog, dziennikarz, publicysta i poeta. Był duszpasterzem Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej w Poznaniu. Został odznaczony wieloma nagrodami, m.in. medalem „Zasłużony dla Tolerancji”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

    o. Tomasz Dostatni

    Dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista, znany poznańskiej publiczności ze spotkań z cyklu Skacząc w wiarę będących zapowiedzią 28. edycji Malta Festival Poznań. Pełnił funkcję dyrektora wydawnictwa W Drodze. Autor kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu Rozmowy w drodze. Członek rady redakcyjnej czeskiego czasopisma teologicznego „Salve”.