Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Kadr z nagrania koncertu / źródło: ninateka.pl
GaleriaKadr z nagrania koncertu / źródło: ninateka.pl
  • Wyjątkową sytuacją tegorocznej Nostalgii będzie pokaz rejestracji koncertu Tomasza Stańki i Jimmy'ego Scotta z muzyką Krzysztofa Komedy, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie w 2006 roku. Światowej klasy trębacz Tomasz Stańko niejednokrotnie sięgał po kompozycje giganta polskiego jazzu. Zespół Tomasza Stańki prezentuje zaskakujący przekrój przez wielowymiarową twórczość Komedy.

    Interesujące są już same aranżacje rozpisane przez Krzesimira Dębskiego z myślą o orkiestrze Aukso dyrygowanej przez Marka Mosia. W jego ostatniej części miejsce zespołu Tomasza Stańki zajmuje grupa dowodzona przez słynnego amerykańskiego wokalistę Jimmy’ego Scotta. Zaśpiewał m.in. balladę „Nothing Compares 2 U”, a także – bez przygotowania – kołysankę „Rosemary’s Baby”.

    Na nagraniu znajdują się wykonania takich utworów jak: „Dziecko Rosemary”, „Prawo i pięść”, „Dirge for Europe” czy „Breakfast at Tiffany's”.

    Szczegółowy program festiwalu zostanie opublikowany w późniejszym terminie.

  • Tomasz Stańko – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Jako trębacz jazzowy i kompozytor najczęściej porusza się w estetyce free jazzu. W swojej karierze współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Janem Garbarkiem i Cecilem Taylorem. Od 2003 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Na jego twórczość składa się ponad 30 płyt długogrających, jest również autorem muzyki filmowej. W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury.


    Jimmy Scott – amerykański wokalista jazzowy, odznaczał się wysokim, sopranowym głosem, który był efektem rzadkiej choroby genetycznej, syndromu Kallmanna (nie przeszedł mutacji). Na początku kariery, jeszcze pod koniec lat 40. występował jako Little Jimmy Scott z Orkiestrą Lionela Hamptona. Jego singiel „Everybody’s Somebody’s Fool” dostał się na listy bestellerów. Po latach zapomnienia doczekał się wielkiego powrotu, kiedy w 1992 roku ukazał się jego album „All The Way”.