Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Warsztaty krytyki muzycznej, Nostalgia Festival Poznań 2016, fot. Jagoda Waśko
GaleriaWarsztaty krytyki muzycznej, Nostalgia Festival Poznań 2016, fot. Jagoda Waśko
 • prowadzenie: dr Agnieszka Topolska – absolwentka muzykologii i filologii polskiej, krytyk muzyczny, kierownik literacki Opery Wrocławskiej

  temat: „Deszcz jesienny smutne pieśni gra”

  Warsztaty będą wprowadzać w tradycję pieśni oraz jej rolę w kulturze europejskiej i kulturze polskiej. Będą także próbą odpowiedzi na pytanie, jak funkcjonuje pieśń dzisiaj – jakie są jej gatunki, przetworzenia i w jaki sposób można wypracować współczesne podejście do tego zjawiska.

  ***

  Festiwalowi Nostalgia od czterech edycji towarzyszy specjalny program spotkań, wymyślony i realizowany wspólnie z Fundacją Meakultura – Warsztaty Krytyki Muzycznej.

  To spotkania nie tylko dla muzykologów i krytyków sztuki, ale dla wszystkich, którzy chcą mówić i pisać o muzyce, poszerzać swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Warsztaty Krytyki Muzycznej to platformy twórczej edukacji, wymiany poglądów, rozmów, dyskusji, a przede wszystkim wspólne doświadczanie muzyki.

  Każda edycja dostarcza nowych tematów i perspektyw odczytywania muzyki i komunikowania się za jej pomocą. Tegoroczne spotkania są poświęcone – zgodnie z ideą całego Festiwalu – pieśni, słowu w muzyce oraz rozwojowi tego gatunku przez kolejne epoki.

  Analiza pieśni to także zwrócenie się ku przeszłości, nostalgiczne spojrzenie wstecz, w poszukiwaniu dawnych rozwiązań, interpretacji i motywacji artystów. Interpretując aranżacje wybranych festiwalowych artystów, stawiamy pytanie o powody i sens ich tęsknoty i powrotów do dawnych tradycji. Co sprawia, że nostalgiczne spojrzenie wstecz staje się twórczą inspiracją? Czy tęsknota za przeszłością jest zjawiskiem uniwersalnym, czy może znamieniem naszych czasów? Żeby móc odpowiedzieć na te i inne pytania, podczas Warsztatów Krytyki Muzycznej rozmawiamy o artystach zaproszonych na Festiwal, ich dorobku, inspiracjach korzeniach. Na prezentowane przez nich pieśni patrzymy dwojako: analizujemy muzykę i słowo, których nie da się od siebie oddzielić, które trwają na Nostalgii wspólnie.

  Teksty powstałe w trakcie Warsztatów Krytyki Muzycznej będzie można przeczytać na stronie Nostalgii i Fundacji Meakultura.