Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Nostalgia Festival Poznań 2018 odbył się w dniach 23-25 listopada 2018 w kościele oo. Jezuitów. Tytuł cyklu czterech modlitw awangardowego, gruzińskiego kompozytora Gii Kanczelego „Życie bez Bożego Narodzenia / Life without Christmas” był motywem przewodnim Nostalgii. Festiwal otworzył występ pianisty i kompozytora Piotra Orzechowskiego „Pianohooligan”, który po raz pierwszy wykonał jednego wieczoru wszystkie utwory z płyty „24 Preludes and Improvisations”. Weekend zakończyliśmy premierą płyty wokalistki Barbary Kingi Majewskiej oraz pianisty i kompozytora Marcina Maseckiego „Taratil 'id al-milad” z kolędami w języku arabskim.

Ze Wstępu:

„Czym byłoby życie bez Bożego Narodzenia? To pytanie zadał sobie gruziński kompozytor Gia Kanczeli, bohater tegorocznej edycji Nostalgii. Odpowiedział na nie, komponując cykl czterech modlitw pod tytułem Life without Christmas (Życie bez Bożego Narodzenia).

Kanczelego poznałem w 2004 roku w Łodzi, podczas organizacji jego koncertu z tym właśnie repertuarem. Od tego momentu czekałem na okazję, by powtórzyć to spotkanie w okolicznościach odpowiednich dla skali tej kompozycji. Udało się. 24 listopada w kościele oo. Jezuitów w Poznaniu posłuchamy czterech modlitw w porach dnia, dla których zostały napisane. O ósmej rano rozpoczynamy utworem Morning Prayers, w południe usłyszymy Midday Prayers, wieczorem zasiądziemy zaś przy dźwiękach Evening Prayers, by się wyciszyć i na koniec o 23:00 wysłuchać Night Prayers. Muzyka Kanczelego zostanie wykonana przez Orkiestrę Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego.

Zachęcam Państwa do wyłączenia się na chwilę z pośpiechu życia codziennego na rzecz wspólnej kontemplacji. W przerwach między utworami będziemy mogli zasiąść przy wspólnym stole i posilić się, także duchowo."

Michał Merczyński
dyrektor Nostalgia Festival Poznań