You are currently viewing Permanentne odbicia – sztuki wizualne w Muzeum Narodowym

Permanentne odbicia – sztuki wizualne w Muzeum Narodowym

Po raz pierwszy program festiwalu Nostalgia poszerzy się o obszar sztuk wizualnych.  Wystawa Ramana Tratsiuka Permanentne odbicia składa się z kilkudziesięciu luster, na które nadrukowano, wykorzystując technikę serigrafii, przetworzone obrazy fotograficzne. Są to tzw. wizerunki nieuświadomione – odnalezione przez autora pośród zdjęć przedmiotów wystawianych na internetowych serwisach aukcyjnych. Wernisaż i spotkanie z artystą w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Kilka lat temu uwagę Ramana Tratsiuka przyciągnęły zdjęcia luster przeznaczonych do sprzedaży. Przyglądając się tym fotografiom w zbliżeniu, zaczął dostrzegać ich fenomenologiczny wymiar. Choć zdjęcia te służyć miały wyłącznie zaprezentowaniu sprzedawanego obiektu – lustra, za każdym razem utrwalały także sam akt fotografowania, fotografującego i elementy przestrzeni. Lustra odsłaniały coś, co paradoksalnie podmiot fotografujący chciał za każdym razem ukryć – prywatną sferę miejsca. Te przypadkowe zdjęcia ukazywały między innymi przestrzenie pustych podwórek, stare pokoje wypełnione bibelotami, biura, korytarze czy wnętrza likwidowanych mieszkań. Ujawniały także obserwatorów aktu fotografowania albo po prostu obecne w tym miejscu zwierzęta.

Permanentne odbicia składają się z kilkudziesięciu prac artysty Ramana Tratsiuka, który od pierwszej edycji Nostalgii odpowiada za identyfikację wizualną festiwalu. Prace zostaną pokazane po raz pierwszy.

– Z Ramanem jesteśmy związany od początku Nostalgii – to on odpowiada co roku za warstwę wizualną festiwalu i za „kopnięty” kształt festiwalowego katalogu – bez którego nie wyobrażam sobie żadnej edycji. Po raz pierwszy festiwal zostaje poszerzony o sztuki wizualne. Do tego naturalnie zobowiązuje przestrzeń zabytkowego holu Muzeum Narodowego w Poznaniu, w którym odbywają się koncerty – dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 14 listopada o godzinie 20:00 oraz spotkanie z artystą, które poprowadzi dr Anna Borowiec – 15 listopada o godzinie 19:00.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu w zabytkowej części – wstęp wolny. Wystawę będzie można zobaczyć 15.11 w godz. 10:30-20:00 oraz 16.11 w godz. 10:30-17:00.