Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Galeria

Informujemy, że pierwsza pula bezpłatnych wejściówek na koncerty w ramach festiwalu Nostalgia są już niedostępne. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie programem, zapraszamy także na wydarzenia, na które obowiązuje wstęp wolny. Druga pula bezpłatnych biletów trafi do Centrum Informacji Kulturalnej 8 listopada.

W tym roku pomiędzy 14 a 16 listopada hol w zabytkowej części Muzeum Narodowego w Poznaniu zamieni się w salę jazzową z muzyką Krzysztofa Komedy oraz gruzińskiego kompozytora Gii Kanczelego.

Druga pula bezpłatnych wejściówek na wieczory koncertowe Nostalgii będzie dostępna w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44, I piętro) od 8 listopada. Jedna osoba może odebrać dwie wejściówki na jeden dzień festiwalu.  Istnieje także możliwość rezerwowania wejściówek przez osoby spoza Poznania –  dwie wejściówki na każdy dzień festiwalu można zarezerwować pisząc na maila: bilety@malta-festival.pl. Liczba wejściówek jest ograniczona.

W 50 lat po tragicznej śmierci Komedy, w jego rodzinnym mieście, na jego rodzinnej ulicy – zapraszamy na współczesne premierowe improwizacje utworów kompozytora w wykonaniu młodego i jeszcze młodszego pokolenia polskich jazzmanów. Nieprzypadkowo Trzcińskiego wspominamy podczas tej edycji – 2019 rok został ogłoszony przez UNESCO rokiem Krzysztofa Komedy. To świetny moment, aby ścieżki Nostalgii i prekursora polskiego modern jazzu w końcu się z sobą splotły. Dlatego też, chcąc zakorzenić jeszcze mocniej postać Komedy w poznańskim krajobrazie, koncerty prezentujemy w zabytkowym gmachu Muzeum Narodowego przy Alejach Marcinkowskiego, dwie kamienice od mieszkania Trzcińskich zaprasza dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Festiwal Nostalgia rozpocznie się koncertem, który miał być wspomnieniem zeszłorocznego spotkania z twórczością Gii Kanczelego, a który okazał się rodzajem epitafium dla zmarłego 2 października 2019 roku kompozytora. W wykonaniu altowiolisty Marcina Murawskiego i pianistyki Nino Jvanii prapremierowo zabrzmią Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian. Trzy festiwalowe wieczory z muzyką Krzysztofa Komedy rozpocznie przedpremierowe wykonanie koncertu Komeda: takty i nietakty, w którym Ares Chadzinikolau – poznański wokalista, poeta i pianista – spotyka „świat Komedy” z greek-jazzowym patosem. Drugiego dnia festiwalu muzyka legendy polskiego jazzu ukaże się we współczesnych interpretacjach trójki muzyków, którzy jako pierwsi przełożyli kompozycje Krzysztofa Komedy na wibrafon, kontrabas i perkusję – na nostalgicznej scenie wystąpią Bracia Oleś wraz z Bartoszem Pieszką w repertuarze z płyty Komeda Ahead. Finałowym wydarzeniem będzie premierowe wykonanie koncertu Komeda Exposed!, improwizacji utworów Trzcińskiego na fortepian i saksofon przez pianistę Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiego i saksofonistę Kubę Więcka. Obaj muzycy mają za sobą już kilka wspólnych projektów, jednak po raz pierwszy spotykają się na Nostalgii, by grać wspólnie Komedę.

W programie festiwalu także pokazy dokumentów o kompozytorze oraz nagrania koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta z muzyką Komedy, a także spotkanie Jerzego Kapuścińskiego i Łukasza M. Maciejewskiego, którzy opowiedzą o filmie fabularnym o Trzcińskim. Po raz pierwszy na Nostalgii zaprezentowane zostaną prace z obszaru sztuk wizualnych – fotografie w ich fenomenologicznym wymiarze – wystawa „Permanentne odbicia” Ramana Tratsiuka. Na filmy, spotkanie oraz wystawę obowiązuje wstęp wolny.