Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
fot. Greg Nelec
Galeriafot. Greg Nelec
 • Ares Chadzinikolau na tegorocznej Nostalgii wystąpi z przedpremierową prezentacją programu „Komeda: takty i nietakty”. Ta inspirowana twórczością Komedy muzyczna podróż jest autorską wizją artysty, który w takty stworzone przez legendarnego jazzmana wplata – taktownie lub zupełnie bezpardonowo – reminiscencje własnych doświadczeń i inspiracji. Pianistyka Chadzinikolau to nie tylko tygiel polsko-grecki, lecz także nieustający dialog między muzyką a poezją. Jako syn poety, Nikosa Chadzinikolau, Ares Chadzinikolau nosi w sobie wyjątkową wrażliwość na sensy tkane ze słów, których nastrój z powodzeniem udaje mu się oddać za pomocą mowy dźwięków.

  Nowatorstwo i inwencja melodyczna Komedy spotykają się tu więc z nieposkromioną żadnymi konwenansami wyobraźnią Chadzinikolau. Pianista drąży poszczególne tematy, wywraca je na nice, szuka granic terytorium twórczości cudzej i własnej. Autorskie ujęcie znanych kompozycji, takich jak Astigmatic, Kattorna, Svantetic, tematów z filmów Dwaj ludzie z szafą czy Riot i nieśmiertelnej kołysanki z Dziecka Rosemary pozwala wsłuchać się na nowo w dobrze oswojoną twórczość, która – przefiltrowana przez wrażliwość Aresa Chadzinikolau – odsłania nieoczekiwane niuanse i zwroty akcji.

  Program został zarejestrowany na płycie Komeda, która ukazała się wraz z książką Chadzinikolau Bez rozgrzeszenia, zawierającej m.in. cykl wierszy-listów artysty do ojca. Bo w twórczości Aresa Chadzinikolau poezja i muzyka są nierozdzielne, tak jak nierozdzielne są dwa oblicza jego osobowości: polska i grecka.

  Producentem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Poznaniu.

 • Ares Chadzinikolau – poeta, pianista, kompozytor, tłumacz. Wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Urodził się w rodzinie polsko-greckiej, jest synem poety Nikosa Chadzinikolau. Nagrał 21 płyt, napisał ponad 200 kompozycji na fortepian i 100 piosenek. Występuje w Europie i USA, koncertował z Eleni, Paulosem Raptisem i Grigorisem Ikonomu, przez 10 lat grał z zespołem reggae Ares & The Tribe. W 2011 roku został finalistą programu The Voice of Poland.

  1. Dwaj ludzie z szafą
  2. Nim wstanie dzień
  3. Astigmatic
  4. Rosemary's Baby
  5. Riot/100years
  6. Continental