Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Kadr z nagrania koncertu / źródło: ninateka.pl
GaleriaKadr z nagrania koncertu / źródło: ninateka.pl
  • Filmową część festiwalu Nostalgia rozpoczniemy pokazem rejestracji koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta z muzyką Krzysztofa Komedy, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie w 2006 roku. Zanim jeszcze zabrzmią pierwsze współczesne interpretacje utworów Trzcińskiego na koncertach w poznańskim Muzeum Narodowym, oddajemy scenę Tomaszowi Stańce, który towarzyszył kompozytorowi i był częścią jego kwintetu na Jazz Jamboree w 1963 roku, a także zagrał na jednej z najbardziej rozpoznawalnych płyt Komedy – Astigmatic. Stańko niejednokrotnie sięgał po kompozycje tego giganta polskiego jazzu. Zaaranżowane na nowo utwory pianisty złożyły się chociażby na świetnie przyjętą płytę Litania.

    Koncert zarejestrowany przez Państwowe Wydawnictwo Audiowizualne (dziś Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny) to spotkanie wielu wybitnych osobowości świata muzyki. Całe wydarzenie odbyło się przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „Aukso” pod batutą Marka Mosia, dla której aranżacje rozpisał Krzesimir Dębski. Towarzyszył im Tomasz Stańko Quartet naprzemiennie z zespołem Jimmy Scott and the Jazz Expressions.

    Nagranie zawiera wiele standardów Komedy, m.in. Dziecko Rosemary, Prawo i pięść, Dirge for Europe.

    Producentem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Poznaniu.

  • Tomasz Stańko – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Jako trębacz jazzowy i kompozytor najczęściej porusza się w estetyce free jazzu. W swojej karierze współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Janem Garbarkiem i Cecilem Taylorem. Od 2003 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Na jego twórczość składa się ponad 30 płyt długogrających, jest również autorem muzyki filmowej. W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury.

    Jimmy Scott – amerykański wokalista jazzowy, odznaczał się wysokim, sopranowym głosem, który był efektem rzadkiej choroby genetycznej, syndromu Kallmanna (nie przeszedł mutacji). Na początku kariery, jeszcze pod koniec lat 40. występował jako Little Jimmy Scott z Orkiestrą Lionela Hamptona. Jego singiel „Everybody’s Somebody’s Fool” dostał się na listy bestellerów. Po latach zapomnienia doczekał się wielkiego powrotu, kiedy w 1992 roku ukazał się jego album „All The Way”.